Päijät-Hämeen Talvisarja 2018-2019 yhteenveto

Lue myös Itä-Hämeen lehtiartikkeli

Viikonloppuna saatiin päätökseen Päijät-Hämeen Talvisarja, jossa järjestettiin yhteensä 16 osakilpailua neljällä eri paikkakunnalla. Sarjaan osallistui yhteensä 107 eri pelaajaa, joilta kirjattiin yhteensä 565 kierrostulosta. Vastaavanlaista sarja-ideaa on monesti mietitty, mutta tällä kertaa saatiin homma niin pitkälle, että jopa toteutettiin idea, kiitos siitä kuuluu jokaiselle mukana olleelle seuralle (OriDC, LDG, LFC ja HH)!

Sarjan ensimmäiset neljä osakilpailua pelattiin jo marraskuussa, joulukuussa pidettiin välikuukausi ja samalla odoteltiin, että loppukisoihin saadaan maahan lumipeite. Odotus myöskin palkittiin ja luntahan tuli reilusti. Tammi-Maaliskuun välillä saatiin pelata enemmän ja vähemmän lumisissa ja jäisissä olosuhteissa.

(juttu jatkuu kuvan jälkeen)

Kahdeksan osakilpailun jälkeen saatiin jo hieman aavistusta siitä, miltä luokkien sarjakärjet näyttävät. Toki tähän mennessä Kuningatar-luokassa Riikka Salmén oli jo varmistanut voittonsa voittamalla kaikki osakilpailut. Kuningas-luokassa voittoja oli haalinut kasaan jopa kuusi eri pelaajaa: Henry Rantanen, Ville Lapinmäki, Joonas Ahola, Pasi Putus, Pekka Hyvönen ja Harri Blankenstein. Old King-luokassa oli viidellä eri pelaajalla voitot kahdeksan ensimmäisen kisan ajalta, missä myös käytiin tiukkaa taistelua luokan kuninkuudesta.

Viidessä osakilpailussa mukana ollut Timo Siren kommentoi sarjasta: “Radat oli hyviä ja oma peli pas… omassa pelissä olisi ollut parannettavaa”

Helmikuussa alkoi Kuningas-luokan ennakkosuosikki Mikael Hämeen loppukiri, joka oli erittäin vakuuttavaa katseltavaa, kuudesta osakilpailusta tuli kotiin neljä voittoa mikä riitti varmistamaan sarjan voiton. Vaikkakin ratkaisua jouduttiin odottamaan viimeiseen osakilpailuun asti, kun Pasi Putuksella oli mahdollisuus päästä tasapisteisiin Hämeen kanssa.

Samaan aikaan Old King-luokassa käytiin kovaa taistelua. Kahden ensimmäisen sijan taistelu käytiin Jani Vuoren ja Tapani Karppisen välillä, mutta kolmannen pokaalin taistelussa oli mukana useampi pelaaja, joka lopulta ratkesi Jani Winterhalterin eduksi.

Seuramme aktiivisimmat Talvisarjan kisaajat olivat Ville Lapinmäki, Pasi Putus ja Henry Liukkonen, muita kisoihin osallistuneita seuran jäseniä olivat Jesse Pohjankoski, Timo Siren, Jani Kuntsi, Mikko Myöhänen ja Petri Rusila.

“Ihan kohtuu tyytyväinen loppusijoitukseen 10/67 tässä talvisarjassa. Haasteita oli vähän enemmänkin parissa kisassa loppuvuodesta mutta tämän vuoden puolella ainakin viimeiset seitsemän kilpailua meni mielestäni ihan ok. Radoista AM Kippasuo ja Orimattila olivat parhaat. Kukonkoivu ihan jees ja Mukkula sitten jäi tällä kertaa pitämään perää. Talvi meni joutuisasti kisoja kiertäessä ja toivon että talvisarja järjestetään myös ensi talvena. Friba on parasta talvellakin” sanailee Liukkonen, jonka jatkoksi Pohjankoski toteaa “Radoista samaa mieltä paitsi harmikseni en päässyt Orimattilaan kertaakaan. Vaikka ei ollu koko talvena nastan nastaa ni oli ihan nastaa :)”.

Ainoana kaikkiin osakilpailuihin osallistunut, vaikkakin ensimmäisen Hollolan osakilpailun keskeyttänyt Lapinmäki kommentoi sarjasta: “Radat sopi oikein hyvin talvipelaamiseen ja saatiin mukava sekoitus monipuolisia väyliä usealle radalle. Oma pelaaminen oli paikoitellen ihan hyvää, mutta Hollolan kisoissa huomasin, että vielä on reilusti parannettavaa metsäradalla pelaamisessa.”

(juttu jatkuu kuvan jälkeen)

View this post on Instagram

Local Winter Series 16/16: The Final! This winter has been quite the ride ? Today we traveled to Rooster-Birch DGP for final winter tournament of the season. Weather was sunny but we had some really crazy winds which kept the scores pretty high. My round went okay despite couple of stupid decisions (=brainfarts!) with my upshots in the wind. Didn't throw a single decent forehand so there is still so much to do with that side of my game. Congrats to @mikaelhme for winning the overall series and my traveling buddy @pasiputus1 for taking the second place! ??? I was really happy to keep Miksu behind my back this time. I think this is the first time I ever bested a player with a rating over 1000 ? @rsokka I'm coming for you next! ? . . . . My molds of 2019 it's time for my favorite midrange the @discmaniadiscs MD4! I fell in love with the MD4 right away and it hasn't been out of my bag since. The @huklab one pictured is my go-to overstable mid and I think I haven't miss my line with it yet ?? In the right hands MD4 goes also pretty far. Just watch how @james_conrad_iii throws it ?? #frisbeegolf #blackinkdiscs #lordsofdiscgolf #discmania #discmaniadiscs #innovadiscs #teamblackinkdiscs #hollola

A post shared by Henry Liukkonen (@liugenho) on

“Mukavaa kun keksittiin järjestää tälläinen talvisarja. Kilpailu oli alusta loppuun tiukka ainakin Top-5:n osalta, loppujen pisteitä en edes pahemmin seurannut. Ja koko sarjan voitto ratkesi käytännössä vasta viimeisen kisan viimeisellä väylällä, joten tiukkaa oli. Tyytyväinen 2. sijaan, tosin kyllä se voittokin olisi kelvannut. Orimattilan talviradalle täytyy kyllä antaa pisteet. Tiit joka kisassa loistavassa kunnossa? ja rata sopi erinomaisesti omaan käteen.” kommentoi Kuningas-luokan toiseksi sijoittunut Pasi Putus.

Sarja saatiin päätökseen Hollolan Kukonkoivun radalla upean aurinkoisessa, vaikkakin melkoisen tuulisessä säässä. Luokkien Top-3 luokittain:

Kuningas
1. Mikael Häme 586 pts
2. Pasi Putus 579 pts
3. Harri Blankenstein 563 pts

Kuningatar
1. Riikka Salmén 600 pts

Old King
1. Jani Vuori 593 pts
2. Tapani Karppinen 583 pts
3. Jani Winterhalter 570 pts

Onnea voittajille ja menestystä kesäkauteen!

Kaikki Talvisarjan 2018-2019 osakilpailuiden tulokset näet Metrixistä: https://discgolfmetrix.com/?u=scorecard&ID=835997