Nuoria kesäduuniin OP:n piikkiin

LDG huomasi alkuvuonna 2020 Osuuspankin tarjoaman mahdollisuuden työllistää nuoria alle 18-vuotiaita kesätöihin 400 euron tuella per henkilö. Käytännössä nuori tulisi tekemään työtä yhdistyksen hyväksi kahdeksi viikoksi ja saisi yhdistyksen kautta Osuuspankin myöntämän tuen.

“Oli mukavaa olla töissä oman lajin parissa ja vaikuttaa radan ulkonäköön. Eniten sain fiilistä kun sai nähdä selkästi oman käden jäljen radalla” – Atte Raappana

Aluksi LDG haki tuen neljälle nuorelle, mutta koska ennen hakuajan päättymistä vapaita paikkoja oli vielä tarjolla niin lopulta Heinolan ratoja ylläpitämään pääsi yhteensä kahdeksan (8) eri nuorta.

“Haluamme olla mukana tukemassa nuorten työllistymistä. Tuemme hankkeella paikallista yhteisöllisyyttä ja vahvistamme päijäthämäläisten taloustaitoja vastuullisuusohjelmamme mukaisesti, sanoo OP Päijät-Hämeen toimitusjohtaja” – Mika Kivimäki

LDG:n jäsenet Teemu Korhonen ja Atte Raappana kesätöissä OP-tuella

“Kyllähän tämä kivaa hommaa on ollut ja paljon uutta on oppinut. Säätkin osuivat kivasti kohdalleen!” – Teemu Korhonen

Kesäduunarit Onni Halme ja Milo Salonen Kippasuo Kids -radan 1. väylällä

“Tykkäsin paljon olla LDG:llä töissä. Työtehtävät oli monipuolisia ja mieluisia. Ilmapiiri työpaikalla oli mukava ja töihin oli mieluisaa tulla joka aamu. Työssä oli parasta se, että näki oman kädenjäljen.” – Onni Halme

Artikkeli on kirjoitettu yhteistyössä OP:n kanssa liittyen “Kesätöihin OP:n piikkiin” -kampanjaan.

#kesäduuniopnpiikkiin

#oppäijäthäme