“Alussa oli suo, kuokka ja LDG” – Itä-Häme 29.5.2020

Juuso Lindberg kirjoitti Itä-Häme -lehteen oivallisen jutun LDG:n suuresta Kippis2020 -hankkeesta.

Kaikki Heinolan frisbeegolf-radat on yhdistyksemme suunnittelemia, rakentamia ja ylläpitämiä – kaikki on tehty alusta asti ja ovat kaikkien vapaasti käytettävissä. Mikäli haluat tukea ratojen ylläpitoa, niin katso tämä linkki.

Etenkin alkuvuosina elettiin kiinnostavia aikoja kun teimme ratarakenteita lahjoituksilla, lainavälineillä ja 0-budjetilla. Nyt viime vuosina olemme yhdistyksenä kasvaneet ja oppineet sekä onnistuneet vakuuttamaan kumppanimme löytämällä tapoja tuottaa lisäarvoa, jonka kautta yhdistyksemmekin on saanut talouspuoleen uutta momentumia.

Itä-Hämeen jutun viimeinen lainaus “Lapsikin oppii osoittamaan ennen kuin puhumaan“, tulee Jordan B. Pettersonin Suomen luennolta, jossa hän kertoi siitä, miten tärkeää elämässä on olla suunta ja tavoite. Koska ne kehittyvät ihmiselle niin varhaisessa vaiheessa, jopa ennen sanoja, niin ne ovat hyvin syvällä ihmisen mielen syövereissä. Tämän vuoksi niin ihmisillä kuin frisbeegolf-yhdistyksillä on hyvä olla suunta, johon kulkea – eikä pelkästään kuukauden tai vuoden tasolla vaan jopa 10 vuoden tulevaisuuden näkymänä. Kuulemma Japanissa yrityksillä on jopa yli 100-vuotisia suunnitelmia, mutta sellaisiin LDG ei ole vielä tässä vaiheessa ryhtynyt 🙂

Kun meillä on merkitykselliseksi koettu pitkän tähtäimen suunnitelma kirkkaana mielessä niin lopulta on vain ajan kysymys milloin sinne päästään – jokainen päivä, tai talkoopäivä, vie sitä tavoitetta kohti pieni askel kerrallaan. Sama logiikka toimii frisbeegolf-kierrosta pelatessa.

Itä-Hämeen juttu luettavissa alta.

Klikkaamalla siirryt meidän kuvagalleriaan, josta löydät täysikokoisen tekstin, jota voi suurentaa.

Kiitos Itä-Häme hyvästä jutusta <3

Alaotsikossa lukeva “..toiseksi suurimman frisbeegolfkeskuksen” saattoi tulla siitä kun kerroin haastattelijalle, että vain Levillä on yksi DiscGolfPark World eikä vastaavia kaikille taitotasoille suunnattuja “frisbeegolf-maailmoja” vielä muualla.

Kuvassa me rakennetaan vuoden 2017 amatööri-ratahankkeen myötä Kumpelin radalle lähtöpaikkaa väylällä numero kolme – hienoja aikoja kun tuli vettä melkein joka talkoissa 😀

Jos tykkäät Heinolan frisbeegolf-radoista ja haluat kannattaa toimintaa niin jaa tämä artikkeli ja/tai tämä linkki: www.LDG.fi/tue

Kiitos!

Jakonapit löydät tuosta alta: