Seuratoimintojen kehityspäivä

Frisbeegolfseuramme saavutti vuoden 2019 syksyllä täysi-ikäisyyden täyttäen 18 vuotta. Toiminta on kasvanut sekä muuttunut aikojen saatossa, eikä kasvukivuilta ole vältytty. Niinpä seuratoiminnan kantavat voimat päättivät järjestää kehityspäivän 25.1.2020 jakaakseen näkemyksiä ja tietoja seuran eri ydinprosesseista sekä luomaan tilaa keskustelulle siitä miten asioita voisi tehdä jatkossa.

Kehityspäivä oli ensimmäinen laatuaan ja avasi paikalle päässeiden silmiä monelta osin. Seuramme ylläpitää Heinolan kaikkia frisbeegolf-ratoja, jonka lisäksi yhdistystoiminta vaatii oman osansa yhdistykselle sekä lajille omistautuneiden ajasta, joten on ilmiselvää etteivät kaikki halukkaat ehtineet paikalle tällä kertaa.

Päivän rakenteeseen kuului kaksi settiä yhdessä suunnittelua workshop tyyliin, ruokailu yhteistyössä Ravintola Kusmikun kanssa sekä Spa elämys kokouksen jälkeen paikallisessa hotelli & spa Kumpelissa.

Kuvassa seuran puheenjohtaja Jere Pohjankoski

Kuten kuvasta voi huomata seuran yksi isoimmista vastuuhenkilöistä ja näkyvimpiin persoonoihin kuuluva Jerekin häkeltyi päivän tuottavuudesta. Useat ydintoiminnat avautuivat laajemmin vaatimuksiltaan ja nykytilaltaan paikalle päässeille. Tietoisuus toiminnan nykytavoista jakaantui laajemmalle väelle ja prosessit selkeytyivät entisestään, täten kehityspäivää voidaankin pitää monelta osin hyvin onnistuneena. Kehityspäivän tulokset tullaan julkaisemaan koko jäsenistölle nyt keväällä ennen kauden alkua.

Uusia ideoijia ja tekijöitä kaivataan aina – Tule sinäkin mukaan meidän toisinaan hullunkuriseenkin porukkaan tekemään heinolalaisesta frisbeegolf-skenestä entistä upeampi!

Liity jäseneksi jo tänään ja pääset vaikuttamaan toimintaamme seuraavan kerran vuosikokouksessa 15.2.2020!